Obserwatorzy

piątek, 1 listopada 2013

♚le cinema: silenced / don't cry mommy

Ojej nie ma wstępu. 
Czy wiecie jak w Korei Południowej wygląda sytuacja osób wykorzystanych na tle seksualnym? Teoretycznie jak w każdym cywilizowanym kraju, prawo w przypadkach takich jak gwałt czy molestowanie skupia się na ochronie ofiar i karaniu oprawców. Ale niestety jest to jedynie teoria. Nierzadko policja czy sędziowie są zamieszani w korupcję i zawierane są układy między sprawcami a obrońcami. Jeśli masz znajomości czy pieniądze - nie musisz obawiać się wyroku. W takich warunkach nikt nie interesuje się pokrzywdzonymi. Zostają pozostawieni samym sobie. 

Doskonale obrazują to filmy oparte na prawdziwych historiach: Silenced (Do-Ga-Ni) i Don't Cry Mommy. Oba są absolutnie rewelacyjne. Szokujące, ciężkie, ale zdecydowanie warte obejrzenia.

Silenced
Gang In-ho podejmuje prace w szkole dla niesłyszących dzieci w Gwangju. Niewiele czasu zajmuje mu odkrycie prawdy o przerażających praktykach mających miejsce w szkole, w której nauczyciele nie tylko znęcają się nad dziećmi fizycznie i psychicznie, ale również wykorzystują je seksualnie. Gdy Gang In-ho decyduje się podjąć walkę o prawa dzieci i wspólnie z działaczką na rzecz praw człowieka Seo Yoo-jin nagłaśniają sprawę. Wkrótce przekonują się, że całą sprawę próbują ukryć nie tylko pracownicy szkoły, ale również policja, prokuratura i miejscowa hierarchia kościelna.
(playtube)


Don't Cry Mommy
Yoo-lim jest świeżą rozwódką. Jej córka Eun-ah zaczyna uczęszczać do nowej szkoły, gdzie poznaje chłopaka w którym się zakochuje. Pewnego dnia, spotyka się z nim by mu podarować własnoręcznie zrobione czekoladki. Zostaje brutalnie zgwałcona. Ponadto, całe zdarzenie zostaje sfilmowane.
Dziewczyna, szantażowana tym że nagranie gwałtu zostanie umieszczone w internecie, popełnia samobójstwo. W stosunku do bandy oprawców, ponieważ są nieletni, nie zostają wyciągnięte żadne konsekwencje. You-lim pełna żalu z powodu bezprawia postanawia ukarać sprawców na własny sposób.
(playtube + własne) 

2 komentarze:

  1. Nie przyjemnie ogląda się takie filmy. Są prawdziwe, a więc bolesne ;/ Pozdrawiam
    Akane

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nie znam żadnego z filmów które podałaś. ;C

    http://dorota-nevergiveup.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń